HC Draci Bílina

Hokej=tvrdá hra

Hokej rozhodně není hra pro slečinky. V našich krajích bývá samozřejmě nejčastěji srovnáván s nejpopulárnější hrou na celé planetě – s fotbalem. Z tohoto porovnání vychází především v posledních letech hokej jako jednoznačně tvrdší hra, což je i terčem mnoha vtípků, ironických poznámek nebo kritiky, která se snáší především na hlavy fotbalistů. Proč tomu ale tak je? 

Chrániče

Hlavni obrazek Hokejtvrda hra Chranice - Hokej=tvrdá hra

Asi nejdůležitějším prvkem, který zapříčiňuje tvrdost, která je na ledě tak častá, jsou chrániče. V málokterém jiném kolektivním sportu jsou hráči tak dobře chráněni prakticky po celém těle. 

Původní záměr chráničů přitom nebyl ani tak zabránit tomu, aby hráče míň bolely střety se soupeři, jako spíš střety s pukem nebo okolním prostředím. 

Lední hokej je hra neobyčejně rychlá, v dnešní době jsou nejrychlejší bruslaři schopni vyvinout rychlost až 40km/h a to už by srážka s mantinelem bez ochranných pomůcek pořádně bolela! 

Puky jsou těmi nejlepšími vystřelovány i rychlostí přesahující 170km/h a proto není divu, že brankáři někdy působí jak novodobí rytíři. O to víc zůstává rozum stát při pohledu na archivní záběry hokejových utkání, kde mají golmani obličeje buď zcela odkryté nebo chráněné výrazně méně než pokračovatelé jejich umění. 

Rozhodčí

Hlavni obrazek Hokejtvrda hra Rozhodci - Hokej=tvrdá hra

Druhým důležitým faktorem je přístup rozhodčích. Ti totiž hru často nechávájí plynout a dávají tak tvrdosti prostor. To zní na první pohled až děsivě, ale nesmíme zapomínat, že lední hokej je narozdil třeba od tenisu nebo curlingu kontaktní sport, který je navíc hrán ve veliké rychlosti na kluzkém povrchu – srážky jsou tedy v podstatě nevyhnutelné.  Čemu se naopak vyhnout dá a je to čistě na benevolenci ligy, ve které se hraje nebo přímo konkrétních rozhodčích, je, zda nechají hráče se poprat. Především v zámoří nejdou hráči pro ránu daleko, ale pár pěstních soubojů už zažila i naše domácí liga.