Naganský zázrak

Naganský zázrak

Termín naganský zázrak už v naší malé zemi zdomácněl, protože olympijský turnaj v ledním hokeji v Naganu se stal symbolem dobytí celého světa, důkazem, že i my můžeme porazit světové velikány. 

V čem byl ale tento šampionát tak výjimečný? Velmi dobře o něm vypráví dokument Nagano tapes, který vypichuje několik stěžejních důvodů, jak čistě faktických tak i subjektivních, emočních. Pokud ale z nějakého důvodu nemáte čas dokument zhlédnout, tady jsou nejdůležitější pilíře českého úspěchu i to, proč se jedná o úspěch tak zásadní.

Poprvé s účastí hráčů NHL

Hlavni obrazek Nagansky zazrak Poprve s ucasti hracu NHL - Naganský zázrak

Olympijského turnaje se poprvé směli účastnit hráči americké Národní hokejové ligy. Může to na první pohled vypadat, jakože po pádu železné opony v Evropě následoval pád obdobné opony v americkém hokeji, ale důvodu byl mnohem přízemnější – peníze. O tom, že je NHL nejkvalitnější ligou na světě, nebylo mezi odborníky moc pochyb ani předtím, ale olympiáda se nabízela jako skvělý způsob, jak ligu propagovat pro širokou veřejnost. 

To se mj. pozitivně podepsalo na kvalitě turnaje (který byl už předem označován jako Turnaj století), a i proto je české vítězství tak ceněné, protože pro spoustu hráčů (především zámořských) to byla první a často i poslední možnost, jak získat olympijské zlato. 

Předchozí neúspěch

Hlavni obrazek Nagansky zazrak Predchozi neuspech - Naganský zázrak

Česká reprezentace měla ještě v paměti neúspěch z posledního turnaje, kde účinkovali i hráči NHL. Tým plný hvězd vyhořel a po třech porážkách skončil potupně na posledním místě ve skupině (zvlášť hořká byla porážka 1:7 od outsiderů z Německa). 

Díky tomu však na českém týmu neleželo břímě zájmu světových médií, a ta česká se stejně jako sami hráči snažila na turnaj dívat střízlivě. 

Dominátor

Hlavni obrazek Nagansky zazrak Dominator - Naganský zázrak

Heslo „Hašek na hrad“ skandovali po turnaji mnozí, a to naprosto po právu. Dominátor pustil za svá záda za celý turnaj jen 6 puků, a především díky němu odlétali naši hokejisté zpátky do Prahy se zlatými medailemi. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *